x
Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

10 Ağustos 2018

 Ayak sorunları en çok ayakta çalışanları tehdit etmektedir. Ayak hastalıklarının ortaya çıkmasında ilk öncelik hatalı ayakkabı seçimi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar her 5 kişiden birinin hatalı ayakkabı seçiminden dolayı ayak sorunları yaşadığını göstermektedir. Tırnak batması, ayak başparmağının içe eğik durması, nasır, mantar, topuk dikeni, stres kırıkları gibi sorunlar ayak ve ayak bileği sorunlarına neden olmaktadır. Bayanlarda yanlış ayakkabı seçimi yüzünden bu tip sorunlar daha sık görülmektedir.

 

 Topuk Yüksekliğine Dikkat Edilmelidir

 

            Ayakkabı seçerken topuk yüksekliği ortalama 3 cm civarında olmalıdır. Topuk yüksekliği 8-9 cm’nin üstündeki ayakkabılarda vücut yükünü ayak ucunda toplamaktadır. Yüksek topuk ayakkabı giyen kadınlarda ayak bileği ve ayak önü ağrıları çok sık görülmektedir. Yine yüksek topuk ayakkabı düşmeye sebep olabilmektedir. Kimi zaman da ayak bileği burkulması sorunu yaşanmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda parmakların sıkışmasından ötürü tırnak batmaları, kemik çıkıntı oluşumları görülmektedir. Yüksek topuklu ayakkabılar uzun yürüyüşlerde kullanılmaz. Tarak kemiklerine aşırı yüklenmeler olursa stres kırıklarına sebep olabilir. Stres kırıkları tedavisinde uzun süreli koltuk değneği kullanılabilir. Bu durum da ciddi iş gücü kaybına yol açabilir.

 

            Ancak yüksek topuklu ayakkabılar bazı olumsuzluklara rağmen hala en çok tercih edilen modellerdir. Çünkü birçok kıyafetin en önemli tamamlayıcısıdır. Abiye kıyafetlerle, uzun elbiselerle ve takım elbiselerle birlikte giyilen yüksek topuklu ayakkabılar herkesin ayakkabı dolabında en az birkaç çift bulunmaktadır. En rahat ve şık modellerin bir arada bulunduğu fitbas.com sitesinde 35 numara stiletto ayakkabıdan en büyük numaraya kadar model bulmak mümkündür. Ayrıca erkek ve çocuk ayakkabıları yanında spor ayakkabılar da model ve numara sorunu yaşanmamaktadır.

 

 Ayakkabı Alırken En Uygun Zaman Nedir?

 

            Bu zamanın akşam saatleri olduğu söylenir, doğrudur da. Bütün gün aktif olan ayakkabılar akşam üzeri doğru şişkinlikte ve tam numarasında olur. Sabah saatlerinde dinlenmiş bir ayakla doğru numara ölçüsü alınamaz. Sabah ölçüsüne göre alınan ayakkabı akşam saatlerinde ayakları sıkacaktır. Bu arada alınan ayakkabının önü geniş olmalıdır. Ayağı çok fazla sıkmamalıdır. Ayakkabı ayağa tam oturmalı, ne çok gevşek ne de çok sıkı olmalıdır. En doğru modeli ve numarayı fitbas.com online satış sitesi sayfalarından satın alabilirsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.