x
Ayakkabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
26.07.2018

Ayakkabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sokakta ya da dışarıda ayağı korumak için giyilen, altı kösele, lastik, kauçuk gibi dayanıklı malzemelerden yapılan ayak giyeceğine ayakkabı diyoruz. Hemen hemen herkesin birkaç çift ve fazlası bulunur. Bazı kimselerde ayakkabı bir yaşam tarzını ve saplantı derecesinde bağımlıdır. Sadece dışarıda değil, artık günümüzde evlerde de giyilen ayakkabılar vazgeçilmez giyim malzemeleri haline gelmiştir.

 

 Ayakkabının Tarihsel Gelişimine Genel Bir Bakış

           

            Çok eskiden ilk insanlar yalın ayak dolaştıktan sonra, taşlardan, dikenlerden korunmak adına ayaklarına hayvan postları sardılar. Bu şekilde eskisinden daha kolay yürüdüler. Sonradan, ayaklarına sardıkları hayvan postlarına biçim vererek, ayaktan kolayca çıkmayacak bir şekle getirmenin yollarını aradılar.

 

            Eskiden ayakkabılar iki çeşitti. Birincisi sadece tabanın altını örten, üstü açık, ayak bileğini saran ayakkabılar, ikincisi ise biraz günümüzü andıran ayağın altını da, üstünü de saran kapalı ayakkabılardır. Bu iki çeşit ayakkabı da değişik ortamlarda ve değişik zamanlarda kullanıldı. Birinci asker ayakkabısı iken ikincisi ise daha çok şehir halkı ayakkabısıydı.

 

            Ayakkabıların büyüklükleri özel numaralarla isimlendirilir. Genel olarak bayanlar için 35 numaradan 44 numara bayan ayakkabı modelleri vardır. Erkekler için daha çok 39 numaradan 46 numaraya kadar numaralandırılmış ise de, artık günümüzde küçük ve büyük beden ayakkabı bulmak daha kolaydır.

 

 Modellerine Göre Ayakkabılar

 Ucu açık ayakkabı, başparmağı açıkta bırakan, ucu çok hafif açık olan ayakkabıdır.

 Önü açık ayakkabı, ayak parmaklarını açıkta bırakan önü açık ayakkabıdır.

 Sivri burunlu ayakkabı, burun kısmı sivri olan ayakkabıdır. Genelde bu ayakkabılar topuklu olur. Bot, çizme modellerinde de sivri burunlu modeller mevcuttur.

 Oxford ayakkabı, bağcıklı olan ve kimisinin üzerinde dantel desenleri bulunan kapalı ayakkabıdır. Topuklu ve düz modelleri mevcuttur.

 Düz ayakkabı, topuğu olmayan düztaban ayakkabıdır.

 Babetler düz tabanlı, topuksuz ve hafif ayakkabıdır.

 Espadril ayakkabı kanvas, dokuma kumaşlardan üretilirler. Doğal liflerden örülmüş tabana sahip düz ve spor biçimde olan ayakkabıdır.

 Loafer ayakkabı, genelde düz, önünde püskülleri veya süsü olan ayakkabıdır.

 Mokasen ayakkabı, kızılderililerin giydiği tek parça, yumuşak deriden üretilen ayakkabıdır. Ökçesiz ve bağcıksız ayakkabıdır. Yumuşak ve esnektir. Üst tarafı genelde boncuk ve nakış ile süslüdür.

 Converse ayakkabılar ise Amerikan tipi bağcıklı spor ayakkabıdır.

 

Blog Son Eklenenler
Kroko Desenli Büyük Numara
Büyük numara giyen erkek müşterilerimize yeni bir seçenek sunmak amacıyla en çok satan havuzlu taban sneaker modelimizde 45-46-47-48-49-50 numara ayakkabılarını ürettik. Lacivert, Taba, Siyah renk varyasyonlarıyla müşterilerimizin beğenisine sunulan sneaker modelimizin Siyah renginde Siyah taban seçeneği de mevcut. Oldukçe geniş kombin seçeneği sunan bu modelimizde özellikte kot pantolanla günlük-spor kombinler başı çekiyor.
Küçük Numara Ayakkabı Tasarımları
Günümüzde eskiye oranla daha fazla şıklık estetik anlamda yenilikler yaşanan   küçük numara ayakkabı   modelleri konforu ile de ön plana çıkmaktadır.
Kadınlar Adına Büyük Numara Ayakkabı Çeşitleri
41 numaradan başlayarak 45 numaraya kadar çıkan ayakkabı numaraları, kadınlar için   büyük numara ayakkabı   olarak ön plana çıkar.
Büyük Numara Kadın Ayakkabı Modası
Eskiden modası ve şıklığı hakkında pek konuşulmayan büyük numaralı ayakkabılar son zamanlarda firmaların bu konuda yaptığı atılımlar sayesinde oldukça konuşulur hale geldi.
Küçük Numara Kadın Ayakkabısında Yeni Modeller
Modaya uyum konusunda kadınların ne kadar tutkulu olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle önemli davetlere giderken kombin uyumu yakalamaları adına zamanlarını çokça ayırmaktalar.
Yeni Sezonun Büyük Numara Kadın Sandalet Modası
Sıcak havaların ve yaz aylarının en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biri olan sandaletler, son yıllarda renkli modeller ile tasarlanmaya başladı.
Düğünler İçin Tercih Edilecek Olan Büyük Numara Erkek Ayakkabılar
Yeni evlenecek ve hayatlarının mutlu gününde yanında olmasını istediklerini davet edecek olan çiftler, düğünlerini daha çok yaz aylarına denk getirmektedir.  
Büyük Numaralı Babet Modelleri
İmalat yapmakta olan ayakkabı firmaları ihtiyaçlar doğrultusunda büyük numara üretim yapmakta ve müşteri memnuniyetine dayalı ayakkabı üretimi yapmaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.