x
Doğru Ayakkabıları Bulmak İçin İpuçları

Doğru Ayakkabıları Bulmak İçin İpuçları

26 Temmuz 2018

Giyiminize önem veren birinin ayakkabı için alışveriş yaparken moda bilgisinden daha fazlasına sahip olması gerekir. Ayakkabı alırken işlevini düşünmek ve nerede, ne zaman, hangi kıyafetlerle giyinmesi gerektiğini düşünebilmelidir. Bir ayakkabıdan ne beklemesi gerektiğine karar verdikten sonra alışveriş yapmak daha akıllıca olacaktır. Sadece vitrinde görüp, beğenildiği için satın alınan bir ayakkabının genelde fazla bir işlevi olmayacaktır.

 

 Ayak Numarasını Tam Olarak Belirleyin

 

            Satın alabileceğinizi düşündüğünüz herhangi bir ayakkabıyı denemeden önce doğru numarayı isteyin. Eğer online alışveriş yapıyorsanız günlük kullandığınız ayakkabınızın numarasına göre araştırma yapın. Online alışveriş yapmadan önce ayak numarasını tam olarak tespit etmek için ölçüm cetveli kullanabilirsiniz. Bunu sadece kendiniz için değil, diğer aile üyeleri için de yapabilirsiniz.

 

 Dinlenmiş Ayak ile Yorgun Ayak Arasında Fark Vardır

 

            Öğleden sonra ayakkabı almak daha akılcı bir yoldur. Gün boyu yorulan ayaklar belirli bir şişlik ve dolgunluğa ulaşır ve gerçek ayak bedeni budur. Bu yüzden sabah erken saatlerde ayakkabı alınması önerilmez. Çünkü dinlenmiş ayak doğru bedeni vermeyeceği için alınan ayakkabılar akşama doğru ayakları sıkmaya başlar.

 

 Sürekli Giyindiğiniz Çorap Türü ile Ayakkabı Deneyin

 

            Birçok kişinin belirli bir çorap modeli vardır. Sürekli ince veya kalın çorap giyiniyorsanız ayakkabı almaya da aynı çorap kalınlığında gidin. Çünkü ince çorapla almış olduğunuz ayakkabınız, kalın çorap giyindiğinizde ayağınızı sıkacaktır. Bir 38 numara erkek ayakkabı modeli kalın bir çorapla giyildiğinde ayağa dar gelecektir. Bu yüzden her zamanki çorap kalınlığınızı kullanın.

 

 Yaşa Bağlı Olarak Ayak Numaraları da Değişir

 

            Ayaklar yaşla birlikte değişir, genellikle büyür ve genişler. Bir ayak diğerinden daha büyükse, daha büyük ayağa uyan bir ayakkabı numarası satın alın. En ve boy konusunda sorun yaşıyorsanız en uzun parmağınızın boyuna göre seçim yapın.

 

 Ayakkabının Tam Olduğunu Anlamak İçin Parmağınızla Bastırın

 

            En uzun parmağınız ile ayakkabı burnu arasında yarım santim boşluk olması iyidir. Bunu kontrol etmek için ayakkabının üst kısmına hafifçe bastırın. Çünkü yeni ayakkabılar serttir ve boşluğu hissedemeyebilirsiniz. Bu boşluk, yürürken ayağınızın öne doğru basması için yeterli alan sağlar. Yeteri kadar yer olduğundan emin olmak için ayak parmaklarınızı ayakkabının içinde kıpırdatın.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.