x
Müşteri Hizmetleri
Müşteri memnuniyeti bizim önceliğimizdir. Bu nedenle, herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda, müşteri hizmetleri ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Müşteri hizmetleri ekibimize e-posta, telefon veya canlı sohbet yoluyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sipariş durumunuzu takip etmek veya iade işlemleri hakkında bilgi almak için de müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri sayfamızda size yardımcı olabilecek sıkça sorulan soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, size yardımcı olmak için buradayız.
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
1- İade ürünü nasıl göndereceğim ?

Firmamıza iade için göndereceğiniz ürünü bir kağıda iade etmek istiyorum şeklinde yazarak aşağıdaki kargo firmalarından biriyle karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

Firma anlaşma kodlarımız:

Sürat Kargo:  1336289472  

Para iadelerinde kargo bedelleri tarafınıza yapılacak iade tutarından düşülerek en geç 5 gün içerisinde kredi kartınıza veya vereceğiniz IBAN adresine yapılacaktır.

2- Değişim ürünü nasıl göndereceğim ?

Firmamızdan satın aldığınız ürünü değiştirmek için aşağıdaki kargo firmalarından biriyle tarafımıza gönderirken istediğiniz ürünün sitemizde görünen model kodu ve numarası ile değişimini istiyorum yazmanız yeterli olacaktır.

Firma anlaşma kodlarımız:

Sürat Kargo:  1336289472

Ürün elimize ulaşır ulaşmaz değişim işleminiz yapılacaktır.

3- İade ne şekilde yapılıyor ?

Fitbas 'ta iade işlemi para iadesi ve hediye çeki olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Para iadesi eğer alışveriş sitemizden kredi kartı ile yapılmış ise kredi kartınıza yapılır. Kapıda ödeme ve Havale/EFT ile yapılan alışverişlerin para iadesi müşterimizin tarafımıza bildirdiği IBAN adresine yapılır.

Para iadelerinde ürün bedeli iade edilir, kargo bedeli ve kapıda ödeme bedeli kargo firması firmamıza herhangi bir geri ödeme yapmadığı için iade edilmez. Eğer yaptığınız alışverişlerde kampanya kapsamında kargo bedeli ve kapıda ödeme bedeli firmamız tarafındna ödendi ise tarafınıza yapılacak iadede bu bedeller ürün bedelinden düşülerek tarafınıza iade işlemi gerçekleştirilir. 

İade işlemleri en geç 5 işgünü içinde gerçekleştirilir.

4- Değişimlerde ve iadelerde kargoyu kim karşılar ?

Değişim işlemlerinde kargo maliyetleri karşılıklı olarak paylaşılmaktadır. Ürünü tarafımıza gönderirken anlaşmalı kargo firmamız ile karşı ödemeli olarak gönderiniz, bizden size gönderilecek ürün de anlaşmalı kargomuz ile karşı ödemeli olarak gönderilecektir. Böylelikle biz gönderirken siz, siz gönderirken biz kargo ödemesi yapmış olacağız. Kargo gönderimleri anlaşmalı kargomuz üzerinden yapılacağı için müşterilerimize minimum maliyet yansıyacaktır.

İade işlemlerinde kargo maliyetleri iade edilecek olan tutardan düşülerek para iadesi gerçekleştirilir. Eğer hediye çeki talep edilirse herhangi bir kesinti uygulanmaz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.